Ossolin: III Piknik Rycerski

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

W Ossolinie pod Klimontowem odbędzie się w niedzielę (13 lipca III Piknik Rycerski połączony z galą 'Kryształowego Berła” – nagrody przyznawanej gwiazdom polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. W tym roku jej laureatem został wybitny aktor, prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. 'Kryształowe Berło” Olgierd Łukaszewicz otrzyma za rolę generała Augusta Fieldorfa 'Nila”.
Piknik tradycyjnie rozpocznie się mszą świętą z udziałem rycerstwa, która odprawiona zostanie o godz. 12 w Kaplicy Betlejemskiej. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowane jest na godz. 13.15. Chwilę później rozpocznie się pierwsza część prezentacji historycznych. Obejrzeć będzie można m.in. pokazy walk, uzbrojenia, strojów i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów.
Ceremonia wręczenia 'Kryształowego Berła” rozpocznie się o godz. 15. Po niej będzie miał miejsce finał konkursu pięknego czytania, który w tym roku odbywa się pod hasłem 'Sięgnij po Prusa!”. W finale zmierzą się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich, wyłonieni wcześniej, w trakcie eliminacji międzyszkolnych.
O 16.30 wystartuje kolejny blok prezentacji historycznych. Goście Pikniku będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska życiu i obyczajowości samurajów. Przybliżą je członkowie Oddziału Najemnego KATANA z Tarnobrzega.
Wieczorem na scenie wystąpią formacje artystyczne z Gminnego Ośrodka Kultury, a także dzieci z SP w Ossolinie. Całej imprezie towarzyszyć będą pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Ok. 22 zaplanowany jest pokaz fajerwerków.
Organizatorem Pikniku i gali są Stowarzyszenie 'Nasze dziedzictwo Ossolin” i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.