Ogólnopolski festiwal im. Jonasza Kofty

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

  Już  po  raz  dziewiąty, na warszawskiej Pradze, spotykają się artyści by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe powstałe w poetyce Patrona Festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności.                                                                                                                                                                     Swoją aktywnością artystyczną   przywołują przełomową datę  współczesnej  historii  Polski. Jednak pierwszorzędnym celem festiwalu jest  by młodzi wykonawcy,  uczyli się śpiewać na znakomitych tekstach  wyjątkowego poety piosenki,  jakim był Jonasz Kofta. W  tym  roku  przyznane  zostaną  Nagrody  Główne (Złoty, Srebrny i Brązowy  Klucz –  do  tzw. wolności  artystycznej) oraz  Nagroda  ZASP  za  najlepszą  interpretację  utworu  Jonasza Kofty. W  ciągu  kilku  lat  Festiwal  im. Jonasza Kofty „Moja  Wolności”  stał  się  jednym  z  najlepszych  i  najważniejszych  festiwali  w  Polsce  poświęconych  piosence  artystycznej.
  W  ramach  festiwalu, który został objęty  patronatem m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej,  TVP Kultura, Program 1 Polskiego Radia, ZAiKS, ZASP, STOART  organizowany  jest  otwarty  konkurs  wokalny  dla  solistów  oraz  zespołów  profesjonalnych  i  amatorskich. Warto  podkreślić, że uczestnicy  prezentują  wyjątkowy  poziom  artystyczny. Część  konkursowa  jest  zarazem  znakomitym  koncertem  dla  publiczności.                                
 Piotra  Kosela o  festiwalu
„W konkursie nie zabrakło chyba niczego, czego szuka miłośnik piosenki, którą od lat próbuje się nazwać i zdefiniować, a która – to określenie chyba najbardziej mi odpowiada – jest po prostu niegłupia i odbiorca nie czuje się już na wstępie obrażany sprowadzaniem go do „targetu” i wmawianiu, że przy śniadaniu jest w stanie przełknąć wyłącznie łatwą melodię z tekstem opartym na równoważnikach zdań, wybranych na podstawie statystyki prostoty sformułowań.
Tutaj równania w dół nie było. Wręcz przeciwnie.  (…)
 (…) Oryginalny był układ koncertu, który z początku mnie zaskoczył, a który wkrótce doceniłem jako znakomity pomysł. Rzecz cała polegała na tyleż prostym, co genialnym pomyśle przeplatania występów laureatów konkursu z artystami z dorobkiem, zrzeszonymi pod szyldem Warszawskiej Sceny Bardów  Wspominając o układzie niedzielnego koncertu, należy docenić odwagę organizatorów (Jerzy  Mamcarz  jest  pomysłodawcą  i  dyr. artystycznym  festiwalu,   także  prowadzącym  koncerty, wspólnie  ze  Stanisławem Klawe), którzy jak widać w młodzież wierzą i nie mają obaw przed możliwymi (ale nie mającymi miejsca) wahaniami poziomu koncertu. W ten sposób pokazali też niedowiarkom, że poza tzw. mainstreamem istnieją mało znani, często młodzi artyści, których bez obaw można wpuścić na scenę pośród zawodowców (…)
(…)Na koniec chciałbym zwrócić uwagę szanownej publiczności, na pewien ważny aspekt całego zamieszania, jakim jest niewątpliwie definiująca go i wiele o nim mówiąca nazwa. Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, to z jednej strony hołd złożony temu niebanalnemu twórcy, utrwalanie pamięci o nim, propagowanie jego twórczości, a z drugiej tytuł wiersza patrona, który skojarzony z rocznicą wypadającą, jak i sam festiwal na początku czerwca, wydaje się dawać świetną okazję do świętowania. Jest okazja, jest wspaniała impreza, więc oderwijmy się wreszcie od ponurych obchodów kolejnych klęsk, świętujmy wreszcie radosną rocznicę, za patrona mając duch malarza, poety, satyryka, artysty, w którego życiu i twórczości Wolność była najważniejsza.
Jeśli przy okazji zamyślimy się nad naszą wolnością – tym lepiej.”

29.05.2015  godz.19:00                                                                               
Recital Jerzego Mamcarza (Krzysztof  Heering – fortepian) 
pomocja  płyty  ROMANS  NA  ŁYŻWOROLKACH        
wstęp 10 zł                                                                                                                                                 

30.05.2015  godz. 15:00                

 Koncert Konkursowy (wstęp  wolny)   

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2  

ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Jacek Bukowski, Paweł Sztompke, Krzysztof  Heering, Stanisław  Klawe, Jerzy  Mamcarz, Andrzej Zakrzewski, Roman  Ziemlański

– godz. 18:00 (w  czasie  obrad  jury) Musical oratorium „Kolęda Nocka”  w  wyk. wokalistów MDK „Ochota” (wstęp wolny)

08.06.2014  godz.17:00       

  Koncert Finałowy w którym wystąpią Laureaci,  artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Grzegorz Bukała, Andrzej  Brzeski, Mirosław  Czyżykiewicz, Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz  oraz  Marek Piekarczyk, Robert  Janowski  i  Julianna  Grabowska   (Złoty  Klucz 2014)     

 wstęp 10zł  

Centrum Promocji Kultury w  Dz. Praga-Południe m.st. Warszawy  ul. Podskarbińska 2