Obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiecie tarnobrzeskim

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Trzecią część obchodów odbędzie się o godz. 18:00 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie zostanie wyświetlony film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja poprzedzony wprowadzeniem nowodębianina Tomasza Sudoła z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Baranów Sandomierski.

W Baranowie Sandomierskim uroczystości rozpoczęła msza w Kościele pw. Ścięcia Świetego Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerowali na cmentarz w Baranowie Sandomierskim gdzie na grobie nieznanego żołnierza złożono kwiaty. Dalsze obchody składające się z części artystycznej miały miejsce w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury.

Gorzyce.

W gminie Gorzyce uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już wczoraj. Zainaugurowała je akademia „Ojczyzna w śpiewie i poezji” – przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Gorzycach. Po południu Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka zorganizowała spektakl „Zawsze wierni Tobie Polsko”. To akademia którą przygotowywali uczniowie, i absolwenci szkoły. Organizatorzy przewidzieli także wspólne ognisko, przy którym można było pośpiewać patriotyczne pieśni oraz zakosztować grochówki wojskowej.

Z kolei dziś główne uroczystości rozpocznie o godzinie 11 msza św. w intencji ojczyzny, którą odprawioną w kościele pw. Św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach. Następnie władze gminy, radni, przedstawiciele instytucji gminnych złożą kwiaty przy pomniku poległych w I wojnie światowej” na cmentarzu parafialnym w Gorzycach oraz przy kaplicy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Również o godzinie 11 msza w intencji ojczyzny odprawiona zostanie także w kościele we Wrzawach. Po nabożeństwie część artystyczna obchodów którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół we Wrzawach, pracownicy DK Wrzawy oraz Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” odbędzie się w tamtejszym Domu Kultury.

Wieczorem Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach zaprasza na program okolicznościowy „Wszystko dla Ojczyzny” przygotowany przez Orkiestrę Dętą GOK Gorzyce i Zespół Primo z Domu Kultury w Sokolnikach.

Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa z okazji 40-lecia działalności gorzyckiej Orkiestry Dętej.

Grębów.

W Grębowie obchody zainauguruje o godzinie 11 msza w miejscowym kościele w intencji ojczyzny. Dalsze uroczystości zaplanowano w Gminnym Centrum Kultury po zakończeniu nabożeństwa. 

Nowa Dęba

W Nowej Dębie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Następnie w kościele Podwyższenia Krzyża świętego odprawiono mszę w intencji ojczyzny. Dalsze uroczystości miały już miejsce na placu majora Gryczmana gdzie między innymi oddano salwę honorową, odśpiewano rotę a także wręczono akt nadania tytułu Honorowy obywatel gminy Nowa Dęba.

Druga część obchodów będzie miała miejsce przy Samorządowym Ośrodku Kultury, gdzie o godz. 13:00 przewidziano grę terenową dla wszystkich prowadzoną przez Harcerzy ze Szczepu „Jedynka”. Z kolei oraz o godz. 14:00 rozpocznie się Marsz Nordic Walking „Ku Niepodległości”

O szczegółach wydarzenia mówi dyrektor nowodębskiego SOSiRu Adam Szurgociński: