Nowa Dęba. Bezpłatne badania.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Badanie polega na oglądaniu za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce.  

W przyszłym roku nowodębski szpital przeprowadzi 600 bezpłatnych badań kolonoskopii.

 

W Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie, do końca tego roku, aż 400 osób może skorzystać z bezpłatnego badania jelita grubego. W szpitalu  ruszyła właśnie kolejna edycja programu profilaktyki nowotworowej finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

                Kolonoskopii,  mogą się poddać osoby,  które nie  były  w ten sposób badane w ciągu ostatnich 10 lat i nie mają objawów raka jelita grubego. Bezpłatne badanie przysługuje  osobom w  wieku  od 50 do 65 lat. Druga grupa, to osoby w wieku 40-65 lat, jeśli rak jelita grubego wystąpił u krewnego pierwszego stopnia czyli rodzica, rodzeństwa czy dziecka. Mogą się przebadać także osoby miedzy  25 a 65 rokiem życia z rozpoznanym w poradni genetycznej zespołem Lyncha, czyli dziedziczną skłonnością do nowotworu jelita grubego.

Aby móc skorzystać  z programu profilaktycznego należy zgłosić się do poradni  gastroenterologicznej szpitala w Nowej Dębie.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie Bogdan Tomczyk namawia mieszkańców regionu do skorzystania  z bezpłatnych badań.