Nisko: Śladami gminy żydowskiej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W pracach tych pomagają trenerzy Forum Dialogu między Narodami m.in. uzupełniając wiedzę uczniów na temat społeczności żydowskiej w Nisku. W efekcie niżańska młodzież przygotowała taką trasę wycieczki i koncepcję upamiętnienia społeczności żydowskiej. Po dzisiejszych warsztatach z udziałem Mariusza Kowalika byłego wicedyrektora RCEZ-u, znanego regionalisty i znawcy historii Niska, przyjdzie czas na finał – zaplanowany na 21 listopada na Placu Wolności w Nisku.
Finał będzie miał formę happeningu, na którym młodzież Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej zaprezentuje efekty swojej pracy nad odkrywaniem historii żydowskiej społeczności w Nisku. Podobny projekt już po raz drugi realizuje również Zespół Szkół w Ulanowie, który również ma bogate związki ze społecznością żydowską.
(Marta Górecka)
Dziś ostatni dzień warsztatów Szkoły Dialogu, w którym uczestniczą uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. To element projektu realizowanego przez fundację Forum Dialogu między Narodami do którego szkoła przystąpiła.
W projekcie chodzi o to by zachęcić młodzież do poszukiwań śladów obecności Żydów w Polsce i tego jaki mieli wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy miejscowości, w tym przypadku Niska.
A związki żydów z ziemią niżańską sięgają XVIII wieku, kiedy to powstała w Nisku pierwsza gmina żydowska. A więc uczniowie mieli czego szukać – gmina posiadała synagogę, istniał także cmentarz. Zaś w mieście działało Stowarzyszenie Kupców. Obecnie w Nisku, w dawnej synagodze mieści się pizzeria, a po kirkucie pozostał jedynie teren.
Zadaniem uczniów klasy 2d Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku było odnalezienie tych śladów i przygotowanie wycieczki – do tego właśnie przygotowują ich organizowane przez fundację warsztaty. Mówi Karolina Kochanowska z Forum Dialogu