Mielec: Zmarł Antoni Weryński

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Po wielomiesięcznej walce z chorobą nowotworową zmarł Antoni Weryński – jeden z najbardziej zasłużonych mielczan, całe życie związany z Mielcem, a szczególnie ze sportem.
Urodzony w 1949 roku w Mielcu ukończył Technikum Mechaniczne, studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1963 roku zaczął trenować piłkę ręczną w Stali Mielec. Do składu I drużyny wszedł w 1967 roku. W pierwszej drużynie mieleckiego klubu grał do 1984 roku, był współautorem jego największych sukcesów: pierwszego awansu do ekstraklasy w 1969 roku, zdobycia Pucharu Polski w 1971 roku i wicemistrzostwa Polski w 1975 roku.
W młodzieżowej reprezentacji Polski rozegrał 8 spotkań. W 1978 roku uzyskał uprawnienia instruktora piłki ręcznej.Od 1975 roku kształcił się w zawodzie cukiernika a w 1983 roku uzyskał tytuł mistrzowski i po przejściu ojca Kazimierza na emeryturę przejął prowadzenie rodzinnej ciastkarni i sklepów.
Od 1999 roku pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Stal Mielec. Przywołał do życia mielecki szczypiorniak, był twórcą kolejnych sukcesów Stali: awansów do ekstraklasy i wywalczenia brązowego medalu w 2012 roku oraz udziału w europejskich pucharach. W 2010 roku Antoni Weryński został uhonorowany tytułem Mielczanina Roku w plebiscycie Tygodnika Korso, w 2011 roku otrzymał tytuł Pozytywnego Mielczanina w plebiscycie portalu hej.mielec.pl.
Pogrzeb Antoniego Weryńskiego odbędzie się w najbliższą sobotę.
(Tomasz Łępa)