Mielec: Zapomniany, na nowo odkryty

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wystawa poświęcona prof. Władysławowi Szaferowi, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, posadzenie dębu Szafera, wystawa fotografii rzadszych roślin powiatu mieleckiego, rajd rowerowy na terenie Mielca i okolic czy też prace konkursowe młodzieży szkolnej pt. Leśne ogrody Szafera wszystkie te imprezy będą towarzyszyły dwudniowym obchodom 130 rocznicy urodzin biologa. Spotkania konferencyjne odbywać się będą w restauracji Imperium, przy ul. Powstańców Warszawy 49
(Tomasz Łępa)
Biolog Władysław Szafer był jednym ze światowych pionierów ochrony przyrody. Z jego inicjatywy i przy czynnym wsparciu powstały parki narodowe: Białowieski, Świętokrzyski , Babiogórski , Pieniński , Tatrzański PN , Ojcowski, a także wiele rezerwatów i pomników przyrody. Dążył do stworzenia naukowych podstaw ochrony przyrody. Jednym z pierwszych na świecie podręczników z tej dziedziny było 2-tomowe dzieło zbiorowe Ochrona przyrody i jej zasobów. Problemy i metody , przetłumaczone na j. angielski i wydane w skróconej wersji jednotomowej (1973). Był autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii botaniki. Trochę zapomniany mielczanin na nowo zostanie odkryty i przypomniany:

Od jutra przez dwa dni Mielec będzie obchodził 130 rocznicę urodzin prof. Władysława Szafera. Z tej okazji Nadleśnictwo Mielec, Polskie Towarzystwo Leśne, Liga Ochrony Przyrody i Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przygotowały konferencje i spotkania dotyczące życia i działalności wybitnego botanika. Mówi Hubert Sobiczewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec: