Mielec: Radomyślanin mistrzem Europy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Andrzej Rusinowski, który na co dzień uczęszcza do III klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, swoją pasję modelarską zaczął rozwijać sześć lat temu w radomyskiej modelarni lotniczej prowadzonej przez Stowarzyszenie Nasze Miasto Radomyśl Wielki. Od zaledwie dwóch lat specjalizuje się w modelarstwie kosmicznym. Obecnie uczestniczy w zajęciach Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych, organizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych 'Leonardo”, która działa od lutego przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Jest też członkiem Aeroklubu Podkarpackiego.
(Tomasz Łępa)
Andrzej Rusinowski został juniorskim mistrzem Europy w modelarstwie kosmicznym. Złoto wywalczył w klasie S7. To nie jedyny sukces młodego radomyślanina, bowiem w sumie zdobył cztery medale.
Mieszkaniec Radomyśla Wielkiego znalazł się w 22-osobowej kadrze modelarzy, która reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych, jakie odbyły się we Lwowie.
Na Ukrainie radomyślanin startował w dwóch klasach: S5B i S7. Ta pierwsza to kategoria wysokościowych latających modeli rakiet. Brana jest w niej pod uwagę ocena statyczna, a więc liczy się precyzja wykonania modelu, niemniej decydująca jest wysokość jego lotu. Andrzej na mistrzostwach zaprezentował model rakiety Meteor I 28B i posyłając go na wysokość 229,6 m zajął trzecie miejsce.
W klasie S7 Rusinowski zaprezentował model rakiety Saturn IB. Jego lot został oceniony najlepiej i tym samym zdobył tytuł juniorskiego mistrza Europy. Dodatkowo w tej kategorii w klasyfikacji zespołowej stanął na trzecim stopniu podium.