Mielec: PUERI CANTORES TARNOVIENSES

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Chłopięcy Chór Katedralny 'PUERI CANTORES TARNOVIENSES' został założony przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie przez ks. Andrzeja Zająca w marcu 1981. Inicjatorem powstania chóru był ówczesny biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. Tworząc przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie chór chłopięcy, nawiązano w ten sposób do dawnej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w kościołach katedralnych. Repertuar chóru tworzą zarówno utwory przydatne w liturgii jak i wykonywane podczas koncertów; śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistycznych, od renesansu do współczesności. Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych krajowych i zagranicznych.
(Tomasz Łepa)
Zdaniem dyrygenta chóru PUERI CANTORES TARNOVIENSES zarówno pieśni bożonarodzeniowe jak i pieśni pasyjne mają w sobie bogactwo i piękno, dlatego trudno mówić o wyższości jednych nad drugimi.

W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Chłopięcy Chór Katedralny 'PUERI CANTORES TARNOVIENSES'. Kolędy w opracowaniu głosowym m.in. Stefana Stuligrosza, Jana Maklakiewicza, Jerzego Kurczewskiego wzbudzały zachwyt i brawa wśród uczestników koncertu. Jak mówi dyrygent chóru i wydziału muzyki kościelnej kurii diecezjalnej w Tarnowie, ks. Grzegorz Piekarz,
kolędy są ulubionymi pieśniami śpiewanymi nie tylko przez Polaków.