Mielec: Pamiętajmy o tych, co tworzyli ścianę katyńską…

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W 2010 roku obok odsłonięto również tablicę upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Organizatorami obchodów uroczystości katyńskich są Starostwo Powiatowe w Mielcu, Urząd Miejski w Mielcu i Muzeum Regionalne w Mielcu oraz Obywatelski Komitet Obchodów 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 

(tł)

Uroczystości katyńskie mają nie tylko na celu uczcić pamięć zamordowanych, ale także tych, którzy tworzyli mielecką ścianę katyńską.

Mielecka Ściana Katyńska powstała w 1990 roku z inicjatywy mieleckich działaczy NSZZ Solidarność. Ściana umiejscowiona jest na murze okalającym bazylikę św. Mateusza w Mielcu. Kształtem nawiązuje do rozpostartych skrzydeł orła.

Ściana Katyńska to miejsce w Mielcu, gdzie na specjalnych tabliczkach upamiętnione są osoby związane z Mielcem, które zginęły w Katyniu bądź też w innych miejscach kaźni w Związku Radzieckim w czasie II wojny światowej. Podczas dzisiejszych obchodów upamiętniających tamte wydarzenia zostanie odsłonięte kolejne 30 tabliczek. Jedną z osób, która zajmuje się badaniami dotyczącymi poległych na ziemi katyńskiej mielczanin jest Edward Michocki, wiceprzewodniczący komitetu obchodów 75 rocznicy zbrodni katyńskiej i 25 rocznicy powstania mieleckiej ściany katyńskiej