Mielec: Pamięć o nich nie zaginęła.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Po mszy, która odbędzie się o godzinie 11.00 z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przy Mieleckiej Ścianie Katyńskiej. odczytany zostanie Katyński Apel Pamięci, a zgromadzeni goście złożą wiązanki kwiatów. Następnie około godz. 13.00, na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu, zgromadzeni zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów przy Pomniku Sybiraków i przy grobie śp. posła Leszka Deptuły, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej. 

(tł)

Ściana Katyńska to miejsce w Mielcu, gdzie na specjalnych tabliczkach upamiętniane są osoby związane z Mielcem, które zginęły w Katyniu bądź innych miejscach kaźni w Związku Radzieckim w czasie II wojny światowej. Dzisiaj na murze okalającym bazylikę pojawi się kolejnych 30 tabliczek.

Mielecka Ściana Katyńska powstała w 1990 roku z inicjatywy mieleckich działaczy NSZZ Solidarność.

Podczas uroczystości upamiętniających obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej jakie odbywać się będą w Bazylice Mniejszej pw. św Mateusza w Mielcu będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odnowionej Ściany Katyńskiej, na której znajdą się nowe tabliczki z nazwiskami osób związanych z Powiatem Mieleckim. Mówi Marek Zalotyński, członek mieleckiego komitetu obchodów 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 25 rocznicy powstania mieleckiej ściany katyńskiej.