Mielec: Odznaczeni Złotym Krzyżem

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Podczas Barbórkowego święta wiceprezes, pełniący obowiązki sekretarza związku Leon Homentowski przedstawił sprawozdanie za 2012 rok, po czym nastąpiło wręczenie legitymacji członkom Związku, którzy otrzymali Złote Krzyże Żołnierza Górnika. Odznaczeni zostali Tadeusz Indyk, Jan Dereń, Jan Strycharz oraz Jerzy Kazana.
(Tomasz Łępa)
Pierwszy Związek Żołnierzy – Górników powstał po przemianach politycznych w 1989 roku w Białymstoku, gdzie został zarejestrowany w sądzie pod nazwą 'POLSKI ZWIĄZEK BYŁYCH WIĘŹNIÓW MŁODOCIANYCH I ŻOŁNIERZY GÓRNIKÓW OKRESU STALINOWSKIEGO REPRESJONOWANYCH ZA PRZEKONANIA'. Siedzibą jego władz było miasto Białystok. Do tej organizacji wstąpiło 15 członków z Mielca. W 1992 roku, na I Zjeździe, doszło do powstania Oddziału Wojewódzkiego z siedzibą w Mielcu. Po dwuipółletnim okresie oczekiwania Sejm II Kadencji przyznał żołnierzom-górnikom dodatek, ale tylko za prace w latach 1949-1956. Ostatecznie, interwencja do Trybunału Konstytucyjnego spowodowała poszerzenia okresu, na podstawie którego kwalifikowano osoby represjonowane do 1959 roku. Zdaniem podpułkownika Bronisława Kowalczuka, sekretarza powiatowej rady do spraw kombatantów i osób represjonowanych, włodarze Mielca nie chcą zauważyć tej organizacji w mieście.

W Państwowej Szkole Muzycznej w Mielcu, w 20 rocznicę powstania Związku Żołnierzy – Górników Represjonowanych w latach 1949- 1959 zorganizowano popularną Barbórkę. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w Bazylice Mniejszej. Po mszy odbył się koncert uczniów mieleckiej szkoły muzycznej pod batutą Ireneusza Szeli.
Jak mówi prezes Związku Żołnierzy Górników w Mielcu, Jerzy Kazana dzisiaj młodzi muszą nauczyć się szacunku do pracy.