Mielec: Największa dłubanka z powiatu mieleckiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Niektóre łodzie wypłynęły z Krakowa już pod koniec kwietnia. Polscy flisacy po czteromiesięcznej podróży i przepłynięciu 2 700 kilometrów spodziewani są na nabrzeżach Orleanu na początku września. Dłubanka z powiatu mieleckiego w połowie września na miejsce zostanie przetransportowana tirem. Festiwal Loary – największy w Europie zlot tradycyjnych łodzi – odbędzie się w Orleanie w dniach 23-27 września.
(Tomasz Łępa)
Polska przedstawi ponad 10 tradycyjnych łodzi, w tym najdłuższa dłubankę w Europie, która pochodzi z powiatu mieleckiego. Łódź wykonana została jako naturalna replika dawnych dłubanek z rejonu prawobrzeżnej Wisły, obszaru ujścia rzeki Wisłoki.
Zrobiona została z potężnej kłody topoli białej pozyskanej w międzywalu wiślanym, jesienią 2012 roku. Będzie to również promocja powiatu mieleckiego.

Wisła będzie bohaterką tegorocznego Festiwalu Loary w Orleanie we Francji, a miłośnicy tradycyjnych łodzi wiślanych z Polski gośćmi honorowymi.
To największa impreza flisacka w Europie promująca różnorodność europejskiej tradycji i kultury rzecznej.
Przez 5 dni na nabrzeżu o długości 2 km pojawi się 200 łodzi, 700 marynarzy, 450 rzemieślników oraz około stu wystawców.
Wśród nich Kazimierz Bąk z powiatu mieleckiego z najdłuższą dłubanką w Europie – mówi wicestarosta powiatu mieleckiego Maria Napieracz: