Mielec: Mimo problemów i braku zainteresowania , przynosi owoc.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Turniej z okazji 60-lecia mieleckiej szermierki połączony był z odznaczeniem zasłużonych działaczy, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniali się do tego by mielecka szermierka mogła istnieć.
(Tomasz Łępa)
Sekcje szermierki odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej ale bez wsparcia finansowego co bardzo by się przydało – tłumaczy Emilia Żola:

W połowie lat 80- tych Zbigniew Żola zaczął współpracować ze szkolą podstawową w Radomyślu Wielkim gdzie założył sekcję szermierki a Lesław Lechociński trenował w klubie mieleckiego Gryfu. Po wielu latach sekcja radomyska została włączona do towarzystwa gimnastycznego.

Powstanie sekcji szermierki w Mielcu datuje się na 1955 rok. Pierwszym jej trenerem był Jerzy Ferenc. Treningi odbywały się wtedy w świetlicy zakładowej, bloku nr 15. Pomimo sukcesów szermierka przestała istnieć. Jej reaktywacja nastąpiła dziesięć lat później ale i wtedy nie obeszło się bez problemów. Dopiero lata 80-te pozwoliły za sprawą trenerów szermierki Zbigniewa Żoli i Lesława Lechocińskiego zagościć jej z sukcesami na nowo w Mielcu. Nie brakowało również wielu sukcesów i medali – mówi Emilia Żola z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół 1893' :

W Sali Gimnastycznej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół 1893' w Mielcu miał miejsce Turniej okolicznościowy z okazji 60-lecia szermierki w Mielcu pod patronatem Prezydenta
Miasta Mielca, Daniela Kozdęby: