Mielec: Marszałkowi nie przepuszczą.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Na koniec spotkania mieszkańcy osiedla Mościska, z których kilku jest równocześnie członkami Mieleckiego Sztabu Kryzysowego dla Czystego Powietrza 'Aeris”, przekazali Marszałkowi 20 tys. podpisów mielczan, które udało im się zebrać w ciągu trwającej kilka tygodni zbiórki. Podobne kopie chcą przekazać podczas najbliższych spotkań z prezydentem Mielca Danielem Kozdębą i starostą powiatu mieleckiego Zbigniewem Tymułą. Aktywiści przekazali również, że nie zamierzają ustąpić i będą walczyć o czyste powietrze dla mieszkańców jednego z największych powiatów w województwie Podkarpackim.
(Tomasz Łępa)
Mieszkańcy zaangażowani w działalność na rzecz czystego powietrza nie chcą zamknięcia fabryki, o czym wielokrotnie wspominali podczas spotkania z marszałkiem, ale dostosowania jej działalności do zgodnego z ochroną środowiska. Podobnego zdania jest starosta.

Zdaniem starosty Zbigniewa Tymuły trzeba jak najszybciej sprawę wyjaśnić. Ma to się stać jeszcze w grudniu.

Marszałek dał uczestnikom spotkania do zrozumienia, że osoby, od których zależy sprawa jakości powietrza w Mielcu to wyłącznie prezydent i starosta. Prezydent Mielca Daniel Kozdęba odpowiada.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl spotkał się w Mielcu z mieszkańcami osiedla Mościska, które jest szczególnie narażone na działanie szkodliwych pyłów emitowanych przez firmy mieleckiej strefy ekonomicznej. Na spotkaniu poruszano sprawy związane m.in. z firmą KRONOSPAN i jej wpływem na środowisko lokalne. Jednak wyjaśnienia i argumenty marszałka nie trafiały do mieszkańców osiedla.
Mówi przewodniczący rady Janusz Wrona: