Mielec: Koncert w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Aneta Bochnak

  Wystąpią: Wacław Golonka – organy, Stanisław Dziewior – trąbka, Marcin Wolak- bas/baryton

 Marcin Wolak

Urodził się w Wadowicach. Studia muzyczne ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz. Tu również studiował grę na organach. W roku akademickim 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające wyniki w nauce i sukcesy artystyczne. Był także przez rok (1994/1995) stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz stypendystą Międzynarodowej Akademii Bachowskiej a także Akademii Haendlowskiej ( Niemcy). Uczestniczył wielokrotnie w kursach mistrzowskich doskonaląc umiejętności wokalne. Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Koncertował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w kilkunastu Stanach USA i w Korei Południowej. Repertuar artystyczny obejmuje utwory od muzyki dawnej aż po współczesną. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia współpracując jako solista z Chórem Polskiego Radia. Od roku 1990 jest śpiewakiem kameralistą w Zespole Madrygalistów Capella Cracoviensis. W krakowskiej Akademii Muzycznej prowadzi klasę śpiewu.

Wacław Golonka

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik w Wiedniu, gdzie otrzymał dyplomy z wyróżnieniem ukończenia studiów w zakresie gry na organach. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Preotorii. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA (2000, 2004, 2009), Ameryki Północnej (1997) oraz wielu krajów Europy. Występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brnieńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Craciviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów „Madonny Polskie”, a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt: „Muzyka dźwięku i przestrzeni”. Nagrywał dla radia czeskiego, holenderskiego, niemieckiego, austriackiego i słowackiego. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

 Stanisław Dziewior

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 1983 roku. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 r. pełniąc obecnie funkcję trębacza solisty. Będąc muzykiem tej orkiestry wziął udział w kilkudziesięciu tournees koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali. Z NOSPR-em dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych. Jako solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia nagrał dla potrzeb archiwalnych Polskiego Radia m. in. Koncert na trąbkę i orkiestrę A. Arutuniana oraz Koncert gotycki na trąbkę i orkiestrę A. Panufnika. W charakterze solisty występuje z orkiestrami filharmonicznymi w całym kraju. Często zapraszany jest do udziału w pracach jury wielu konkursów i przesłuchań muzycznych oraz w charakterze wykładowcy kursów i warsztatów muzycznych. Jest profesorem klasy trąbki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kierownikiem Katedry instrumentów dętych i perkusji.