Mielec: Homo faber, czyli człowiek twórca.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wystawę 'Homo faber, czyli narzędzia dawniej i dziś” można oglądać do 27 czerwca w Muzeum Regionalnym w Pałacyku Oborskich w Mielcu.
(tł)
Wystawa obejmuje czasy od epoki kamienia do współczesnych, a każdemu z 300 eksponatów towarzyszą dane o miejscu znalezienia, chronologii i zbiorach, z których pochodzi. Narzędzia podzielono na 11 grup (siekiery, kilofy, młotki, nożyce, noże, osełki, piły, wiertarki, dłuta, strugi (heble) oraz szydła), dla których stworzono zbiorcze plansze, zawierające najistotniejsze informacje na ich temat. Wystawa wzbogacona jest o trzy stanowiska warsztatowe, na których zwiedzający mają możliwość własnoręcznie dokonać obróbki skóry, kości i drewna za pomocą kopii narzędzi krzemiennych. Warsztatom towarzyszą dwa filmy instruktażowo-informacyjne dotyczące wytwarzania narzędzi z krzemienia i kości w pradziejach i w średniowieczu. Te elementy wystawy cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających. W Mielcu prezentowane są także zbiory prywatne, użyczone dzięki uprzejmości Ryszarda Wnuka.

Jakie narzędzia wykorzystywali nasi przodkowie i co można było za ich pomocą zrobić? Jak zmieniał się ich wygląd, materiał, z którego były wykonywane, ale także funkcjonalność na przestrzeni wieków? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając mobilną wystawę zatytułowaną 'Homo faber, czyli narzędzia dawniej i dziś” zorganizowaną przez Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu. Wystawa zagościła w Muzeum Regionalnym w Mielcu.