Mielec: Dziewczyny z pomysłem

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W spektaklu wystąpi dwóch aktorów dawnego teatru ,,Maska”: Jan Stępień i Janusz Pacholec. Będzie to świetne nawiązanie do tradycji mieleckich teatrów amatorskich, której korzenie sięgają końca XIX wieku, zaś teatr ,,Maska” powstał w 1944 r. Teraz, po latach nieobecności na deskach mieleckich scen, jego tradycję kontynuować ma teatr ,,Rozmaitości” działający w mieleckim SCK.
(Tomasz Łępa)
W minimalistycznej scenografii widzowie zobaczą perypetie kilku kobiet, które chcąc wesprzeć przyjaciółkę po śmierci męża organizują akcję charytatywną, by uczcić jego pamięć. Rezultaty akcji są mizerne, więc postanawiają wydać kalendarz z… własnymi fotografiami – aktami. Kalendarz jest hitem wydawniczym. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszystkie ,,modelki” są w wieku 50+. Jadwiga Klaus twierdzi, że trochę się niepokoi, jak kontrowersyjny pomysł bohaterek sztuki odbierze mielecka publiczność, ale zapewnia, że nagość w sztuce będzie prawie umowna i wymagająca wiele wyobraźni od widzów. W sztuce 99 procent to kobiety- mówi reżyser.

Dziś w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu premierowy spektakl zatytułowany 'Dziewczyny z pomysłem”. Wystąpią m.in. nauczyciele, pracownicy firm Specjalnej Strefy Ekonomicznej , znani mieleccy artyści-malarze, jest muzealnik i zawodowa aktorka – instruktorka teatralna Domu Kultury. Przedstawienie reżyserują Jadwiga Klaus i Magda Kriger, obie adaptowały scenariusz filmowy na potrzeby sztuki i zagrają w ,,Dziewczynach z pomysłem”. Mówi reżyser spektaklu Jadwiga Klaus.