Mielec: Delegacja z Mielca na obchodach czynu legionowego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Pierwszego sierpnia 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która miała decydujące znaczenie dla późniejszego politycznego kształtu Europy.
Szóstego sierpnia 1914 roku, w rocznicę stracenia dyktatora powstania styczniowego Romualda Traugutta, z krakowskich Oleandrów wyruszyła do walki o wolność I Brygada legionów Józefa Piłsudskiego stanowiąca trzon kadrowy przyszłej armii wolnej Polski.
(Tomasz Łępa)
Na krakowskim rynku odbyła się lekcja śpiewania pod hasłem 'Nie masz to jak Pierwsza, nie…' – organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w wykonaniu kabaretu Loch Camelot oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Delegacje gniazd sokolich Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego w tym liczna grupa działaczy i młodzieży Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół 1893' z Mielca brała udział w krakowskich uroczystościach związanych z setną rocznicą czynu legionowego.
Dzieci i młodzież reprezentowali działające w mieleckim sokole grupy: wokalno -instrumentalną, turystyczno krajoznawczą i sekcję szermierczą.
Mówi wiceprezes do spraw kultury i spraw społecznych przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół 1893 w Mielcu Emilia Żola: