Mielec: Co dalej z Kronospanem?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Zgodnie z nowymi wymaganiami środowiskowymi Kronospan Mielec podobnie, jak inne przedsiębiorstwa grupy Kronospan, przygotowuje się do dostosowania instalacji produkcyjnych w swoich zakładach do nowych wymogów zintegrowanego podejścia do ochrony środowiska. Pierwszym etapem działań byłaby inwestycja w budowę w mieleckim zakładzie nowej wytwornicy ciepła technologicznego, wyposażonej w elektrofiltr.
Jak zapewnia firma Kronospan instalacja będzie spełniać wszelkie wymagania określone w przepisach, dotyczących ochrony środowiska; m.in. standardy emisyjne, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
(Tomasz Łępa)
Na obecną chwilę pozwolenie zintegrowane stara się firma Kronospan w Urzędzie Marszałkowskim

Starosta powiatu mieleckiego, nie jest stroną decyzyjną która ma się określić co dalej z firmą Kronospan:

Kronospan od lat powinien posiadać pozwolenia zintegrowane, a co się z tym wiąże: monitoring ciągły na emitorach (kominach), specjalistyczne instalacje do spalania odpadów zawierających kleje oraz urządzenia do oczyszczania gazów odlotowych. Jak tłumaczy starosta powiatu mieleckiego, Zbigniew Tymuła, mielecki sztab AERIS, który powstał w obronie czystości powietrza w Mielcu, jego działania mogą wywołać niepotrzebna panikę wśród mieszkańców:

Już w październiku ma zostać wydana decyzja odnośnie do nowego pozwolenia emisyjnego dla firmy Kronospan w Mielcu.
Jak dowiedzieliśmy się w podkarpackim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, z dniem 1 lipca skończyła się ważność pozwolenia na emisję pyłów do środowiska dla firmy Kronospan. Nowe musi wydać marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl: