Mielec: "Taraf de Haidouks" – JEDYNY KONCERT W POLSCE

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Aneta Bochnak

 

Taraf de Haidouks (pol. Banda Rozbójników) – jedna z największych legend folk/ethno na świecie. Ten unikalny zespół z Rumunii tworzy 12 ludowych muzyków cygańskich w wieku od 20 do 80 lat, pochodzących z małej wioski Clejani, leżącej na południowy zachód od Bukaresztu. Przez lata nie grali poza własnym regionem. Sytuacja zmieniła się, kiedy belgijscy fani zakochali się w ich muzyce i wytwórnia Crammed Discs wydała ich pierwszą płytę „Musique des Tsiganes de Roumanie” (1990). Album został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i media. Płyta natychmiast wspięła się na pierwsze miejsca Europejskiej Listy World Music i zespół zaczął koncertować w Europie i na całym świecie. Udowodnili, że nadają się zarówno do wielkich sal koncertowych i na sceny najważniejszych festiwali, jak i do całonocnego grania w barach czy na ulicach.
W 1992 roku Taraf de Haidouks wystąpili ze szwajcarską gwiazdą pop Stephanem Eicherem, nagrali program telewizyjny z Yehudi Menuhinem, a także zagrali u francusko-cygańskiego reżysera Tony Gatlif’a w filmie Latcho Drom, który zdobył nagrodę podczas Festiwalu w Cannes oraz Nagrodę Audio-wizualną podczas Midem.
Drugi album Zespołu, zatytułowany „Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye” nagrany w Rumunii w 1994 roku, został ogłoszony Best World Album Music przez German Association Critics. Reakcje ze strony słuchaczy i rynku muzycznego były jeszcze gorętsze niż przy pierwszym albumie. Grupa kontynuowała sukces albumami Dumbala Dumba (1998 rok) – po raz pierwszy dołączyła do nich wokalistka. Jej zmysłowy głos i bardzo urozmaicony repertuar (zaczerpnięty z muzyki przedmieść) perfekcyjnie wyrażają cygańskiego ducha. Kolejne płyty to: Taraf de Haidouks (1999 rok), Band of Gypsies (2001 rok), The Continuing Adventures of Taraf de Haidouks (2006 rok), Maskarada (2007).Najnowszy labum nosi tytuł „Of Lovers, Gamblers and Parachute Skirts”.