Mielec: Mieszko , Chrzest , Wydarzenia

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W ramach mieleckich obchodów jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski wpisuje się także wystawa zatytułowana 'Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce'. Wystawa przygotowana z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski we współpracy SCK W Mielcu z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, której otwarcie zaplanowano na 21 kwietnia.
(Tomasz Łepa)
Z kolei ks. dr Ryszard Banach z WSD w Tarnowie dodaje iż największym owocem uroczystości Tysiąclecia Chrztu w 1966 r. i ich skutkiem dla Kościoła w Polsce był wybór papieża Polaka:

Dziś Polacy zapomnieli trochę o roli Kościoła wyjaśnia prof. Eugeniusz Niebelski z KUL-u:

Wolność, którą mamy zawdzięczamy Kościołowi – tłumaczy – ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytet Papieski JP II:

W ramach obchodów jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski w Muzeum Regionalnym w Mielcu odbyła się specjalna konferencja naukowa , która dotyczyła m.in. wydarzeń związanych z przyjęciem chrztu w 966 r. przez księcia Polan Mieszka i konsekwencjach tego wydarzenia, roli Kościoła w życiu narodu polskiego a także rozmawiano o obchodach Millenium w 1966 r. i przygotowaniach do tego jubileuszu w Rzymie i w Mielcu. Jednym z prelegentów konferencji był prof. Lech Wojciechowski z KUL-u: