Mielec: Mielecka wieża lotniskowa wzorem dla Lublina.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Na lubelskim lotnisku od 2013 roku działa kontenerowa wieża kontroli ruchu lotniczego. Wkrótce może ją zastąpić nowa, wzorowana na wieży lotniska w Mielcu.
Obecnie wieża w Lublinie ma około 11 metrów wysokości (razem z masztem) i jest budynkiem kontenerowym. Powstała ze złożenia odpowiednich elementów. Wymiana wieży na lubelskim lotnisku jest konieczna ze względu na fakt, iż nie ma technicznych możliwości zwiększenia jej wysokości. To uniemożliwia rozbudowę infrastruktury lotniska, a tym samym hamuje jego rozwój.
Jak podaje wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, między prezesem lubelskiego lotniska Krzysztofem Wójtowiczem a zarządem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwają rozmowy na temat budowy docelowej wieży w Lublinie.
– Agencja rozważa budowę nowoczesnej wieży spełniającej wymagania zarówno służb kontroli ruchu lotniczego, jak i personelu technicznego, wzorowanej na rozwiązaniach zastosowanych na nowo wybudowanej wieży na lotnisku w Mielcu. Planuje się, że nowa lubelska wieża byłaby usytuowana po północnej stronie lotniska, co zapewniłoby kontrolerom niezakłócony widok na płaszczyznę portu oraz lotniska trawiastego i zwiększyłoby bezpieczeństwo operujących tam statków powietrznych” – podaje Waldemar Białowąs, nadmieniając, że realny termin oddania wieży do eksploatacji to pierwsza połowa 2017 roku.
(Tomasz Łępa)