Mielec: Miasto bez MBO

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Mielcu zgłoszono ponad 50 projektów. W głosowaniu udział wzięło ponad 6 tys. mieszkańców. Najwięcej głosów oddanych zostało na projekt 'Boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego i badmintona na obiektach MOSIR 'Gryf' przy ul. Warszawskiej, na drugim miejscu w zestawieniu zwycięskich projektów znalazło się 'Przyjazne schronisko – dla ludzi i zwierząt. Poprawa warunków i uzupełnienie infrastruktury schroniska dla zwierząt w Mielcu przy ul. Targowej 11', zaś jako trzeci został zakwalifikowany projekt 'CZYSTE POWIETRZE W BEZPIECZNYM MIEŚCIE' – poprawa zdrowia i komfortu życia oraz budowa stacji monitoringu jakości powietrza.
(Tomasz Łępa)
Choć była to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Mielcu, wiele osiedli już przygotowywało pomysły na kolejne projekty w ramach tego budżetu – wyjaśnia Tomasz Róg, przewodniczący rady i zarządu osiedla Wolności:

Jak mówi Mikołaj Skrzypiec, przedstawiciel zarządu osiedla Smoczka I w Mielcu a zarazem autor jednego ze zwycięskich wniosków , który dotyczył powstania stacji monitorowania powietrza w Mielcu, tzw. zawieszenie budżetu to pogrzebanie w Mielcu społeczeństwa obywatelskiego:

Jak tłumaczy Marian Kokoszka, przewodniczący rady miejskiej w Mielcu, rozmowy były przeprowadzane z osobami, które są aktywne w swoich środowiskach a zawieszenie budżetu obywatelskiego ma na celu poszerzyć edukacje na jego temat bowiem pierwsza edycja budżetu nie wzbudziła wiele zainteresowania wśród mieszkańców Mielca:

Głosami dwunastu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, przy jednym wstrzymującym się i sześciu za przyjęciem, odrzucono mielecki budżet obywatelski na 2017 rok. Radni PiS podkreślali, że ich decyzja była konsultowana z mieszkańcami na poszczególnych osiedlach. Tomasz Róg, przewodniczący rady osiedla Wolności w Mielcu, jest innego zdania: