Mielec: Maestro Penderecki zachwycił słuchaczy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

W 2005 roku profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, ponadto otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. W 2008 roku Krzysztof Penderecki odebrał nagrodę filmową 'Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.
(Tomasz Łępa)
Jak mówi Elżbieta Penderecka, małżonka artysty, bycie u boku tak znanego człowieka to wielki zaszczyt.

Mimo iż pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane Strofy, jeden z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów to jak sam mówi jego pierwsza publiczność oklaskiwała go, gdy miał 7 lat.

Maestro Krzysztof Penderecki, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpiły podczas finałowego koncertu XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu.
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Tuz przed koncertem w Mielcu, Maestro powiedział: