Mielec: Czego oczekujemy od Świętego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Święty Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Być może dlatego postać ta obrosła szeregiem mitów i legend. W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia.
(Tomasz Łępa)
Zapytaliśmy też co dzieci, jakie prezenty chciałyby, aby Święty Mikołaj przyniósł ich rodzicom.

Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy. Zwyczaj wyraźnie zainspirowany legendą o zubożałym ojcu i jego trzech córkach, przetrwał do dziś, przyjmując różne formy. Zwyczaj obdarowywania się prezentami ma swoje początki w średniowieczu, ok. tysiąca lat po śmierci Mikołaja z Miry i trwa do dzisiaj. Na prezenty czekają także dzieci z Mielca:

Według ludowych tradycji święty Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła, które chroni przed wilkami. Dlatego właśnie 6 grudnia pasterze składali mu specjalne ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie. Święty ma też swoje miejsce w modlitwach.

Dziś obchodzimy dzień św. Mikołaja. Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry – krainy znajdującej się na terenie obecnej Turcji. – mówi Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta.