Mielec: Dobrze rozmawiali po niemiecku

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Zespole Szkól Budowlanych w Mielcu odbył się jubileuszowy, 10. Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla Klas Drugich. Pierwszy, pisemny etap konkursu przeprowadzony został w styczniu w 10 szkołach ponadgimnazjalnych powiatu mieleckiego. Wzięło w nim udział 111 uczniów. Najlepsi trzej przedstawiciele każdej szkoły mieli okazję ustnie zaprezentować swoje umiejętności językowe w drugim etapie konkursu.
Corocznie zagadnieniem konkursu jest inny temat maturalny. W tym roku wybrano 'Święta'. Na podstawie opracowanego słownictwa 30 laureatów etapu szkolnego zmierzyło się w dwóch grupach: licea ogólnokształcące i technika.
Uczniowie mogli popisać się wiedzą i umiejętnościami językowymi odpowiadając na pytania w języku niemieckim, tłumacząc zdania, reagując w konkretnych sytuacjach dotyczących Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Sylwestra czy urodzin. Nie zabrakło również krzyżówek czy scenek rodzajowych przedstawianych w kilkuosobowych grupach.
Najlepszymi 'germanistami' w grupie licea ogólnokształcące okazali się Totoń Karolina, z I LO, Kilian Kornelia i Trybulec Anna z II LO . W grupie technika- laureatami zostali: 1 miejsce Gakan Katarzyna, 3 miejsce Jarosz Iwona z Zespołu Szkół Radomyśl Wielki, natomiast miejsce 2 zajął Adrian Rogala Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Konkurs opracowały Alina Dziurgot z Zespołu Szkól Budowlanych i Anna Kozioł z I LO z Mieleckiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego
(TŁ)