Kielce, Tarnobrzeg: ‚Jędrusie’ a żołnierze ‚Ponurego’. Debata o różnicach i podobieństwach oddziałów partyzanckich.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Marta Górecka

W ramach obchodów 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Delegatura IPN w Kielcach zaprasza do udziału w debacie pt. Na szlaku ‚Jędrusiów’, drogami żołnierzy ‚Ponurego’. Podobieństwa i różnice w modelach funkcjonowania Oddziału Partyzanckiego ‚Jędrusie’ i Zgrupowań Partyzanckich AK ‚Ponury’.

Spotkanie odbędzie się piątek 17 lutego o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN ‚Przystanek Historia’ przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Wstęp wolny.

W rozmowie uczestniczyć będą dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu i dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Całość poprowadzi Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych kieleckiej Delegatury IPN.

Obaj uczestnicy to historycy od lat badający dzieje Armii Krajowej. Dr hab. Tadeusz Zych to autor pierwszej monografii poświęconej słynnym ‚Jędrusiom’ (zob.: T. Zych, Pierwsi po ‚Hubalu’. ‚Odwet. Jędrusie’ 1939 -1945, Tarnobrzeg. Połaniec 2021). Z kolei dr Marek Jedynak to historyk, który jako pierwszy omówił fenomen działalności kombatantów w PRL. Dokonał tego analizując historię Niezależnych Kombatantów podkomendnych ‚Ponurego’ i ‚Nurta’ (zob. M. Jedynak, Niezależni kombatanci w PRL. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej ‚Ponury’-‚Nurt’ (1957-1989), Kielce – Kraków 2014).

Celem debaty jest próba ukazania podobieństw i różnic w funkcjonowaniu tytułowych oddziałów partyzanckich w okresie okupacji niemieckiej. Przypomniane zostaną sylwetki dowódców oraz przebieg najważniejszych akcji zbrojnych przeprowadzonych przez żołnierzy Jana Piwnika ‚Ponurego’, Eugeniusza Kaszyńskiego ‚Nurta’ oraz Władysława Jasińskiego ‚Jędrusia’ i Józefa Wiącka ‚Sowy’. Ważnym etapem w historii obu oddziałów była akcja ‚Burza’ oraz wspólne walki prowadzone w szeregach 2 Pułku Piechoty Legionów AK. W ostatniej części dyskusji historycy postarają się nakreślić specyfikę działalności kombatanckiej podjętej przez oba środowiska po wojnie.

Patronat medialny: Radio Leliwa.