Karnawałowy „Bal w lesie króla lwa”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

   W niedzielne popołudnie 16 lutego, w czasie zwykle przeznaczonym
na „Podwieczorek przy fortepianie”, Miejski Dom Kultury zaprasza na widowisko stworzone przez znakomitych rzeszowskich artystów. Swój spektakl nazwali „Bal w lesie króla lwa”. Był on wielokrotnie prezentowany na scenie Filharmonii Podkarpackiej. To niezwykle stosowna propozycja – przecież trwa właśnie karnawał.
    Przedstawienie opiera się w warstwie muzycznej na Karnawale Zwierząt Camille’a Saint-Saensa, zaś autorką scenariusza widowiska jest Alicja Ungehauer-Gołąb – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik w Zakładzie Pedagogiki Twórczości i Literatury Dziecięcej.
    Karnawał Zwierząt Camille’a Saint-Saensa to jedna z najbardziej oryginalnych kompozycji programowych w światowej literaturze muzycznej, znakomicie sprawdzająca się w edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, jako doskonały materiał do nauki rozpoznawania brzmienia różnych instrumentów muzycznych. W widowisku po bajkowym świecie muzyki oprowadzają słuchaczy postacie leśnych zwierząt, w które wciela się dwójka aktorów,
ze swadą i humorem przedstawiając muzyczne portrety zwierząt przybyłych na bal Króla Lwa – m.in. słonia, łabędzia, osobistości z długimi uszami. Obraz muzyczny wzbogacony jest przez literackie przedstawienie kolejnych postaci, odbiorca usłyszy znane i lubiane wiersze m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, które wplecione zostały pomiędzy utwory muzyczne.
    Wykonawcami koncertu jest zespół ARSO Ensemble, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej – Robert Naściszewski, Orest Telwach, Izabela Tobiasz, Anna Naściszewska, Sławomir Ujek oraz Jacek Rzym; soliści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej: Magdalena Margańska–Dec i Piotr Lato oraz pianiści Paweł Węgrzyn
i Zbigniew Jakubek. W rolach głównych, jako bajkowe zajączki, występują Anna Paliga oraz Andżelika Szpyrka z Teatru Młode Dzielne Kuropatwy, zaś całość reżyseruje Monika Adamiec.
    W finale przedstawienia do grona artystów na scenie dołączą dzieci z klas artystycznych MDK w Stalowej Woli, by wspólnie wykonać fragment „Symfonii dziecięcej” Leopolda Mozarta.

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
zaprasza dzieci i całe rodziny na
BAL W LESIE KRÓLA LWA
widowisko muzyczne oparte na kompozycji
„Karnawał zwierząt”
Camille’a Saint-Saënsa

16.02.2014, godz. 16.00
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
sala widowiskowa
bilet: 15 zł / ulgowy: 10 zł