Dni Połańca

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

 OBCHODY
220 ROCZNICY OGŁOSZENIA UNIWERSAŁU POŁANIECKIEGO – DNI POŁAŃCA
10-11 maj 2014

    W tym roku przypada okrągła 220 rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego.        W związku z tym historycznym wydarzeniem zapraszamy w dniach 10 – 11 maja na wyjątkowe Dni Połańca. Organizatorami imprezy są: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Rada Miejska oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.
Jak co roku Dni Połańca poprzedzą imprezy towarzyszące: Turnieje Bowlingowe dla Mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec, Bieg Kościuszkowski i Zjazd Środowisk Kościuszkowskich, konkurs plastyczno – literacki.
    Impreza rozpocznie się 10 maja o godz. 15.00 na placu przy muszli koncertowej. Tego dnia nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi będą mieli do wyboru: „Dziecięcą Krainę Zabawy”, interaktywne warsztaty kulinarne „Wybuchowa kuchnia” oraz chemiczno – fizyczne „Laboratorium Młodego Naukowca”. Swoje umiejętności zaprezentują zespoły dziecięce i młodzieżowe z Centrum Kultury i Sztuki oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dla fanów muzyki pop zagra niezwykły, energetyczny duet Mateusz Mijal i Liber oraz Gwiazda Wieczoru – zespół BRACIA. Będą fajerwerki, pokaz świetlny UV show, motocykle, stare samochody i dyskoteka z zespołem Skalar's .
    11 maja obchody Dni Połańca rozpoczną się o godz. 9.00 rano uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki. Tuż po niej, zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a o godz.12.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę na Kopcu Kościuszki. Nie zabraknie występów przedszkolaków z połanieckich przedszkoli i atrakcji sportowych w postaci skoków spadochronowych. Obchody ważnego dla Połańca wydarzenia uświetni rekonstrukcja historyczna z ogłoszeniem Uniwersału Połanieckiego oraz Obóz Kościuszki. Atrakcję stanowić będzie również  IV Majowy Jarmark Połaniecki u stóp Kopca Kościuszki.
Na zakończenie obchodów 220 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego o godzinie 18.00 na Placu Uniwersału Połanieckiego wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej Halina Frąckowiak.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.