Bogoria: XIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Wystawa wieńców, dożynkowe obrzędy, pokaz Kieleckiego Szwadronu Kawalerii oraz folkowe widowisko regionalne 'Świętokrzyskie granie' – to niektóre z atrakcji, które towarzyszyć będą XIII Świętokrzyskim Dożynkom Wojewódzkim, które już w najbliższą niedzielę odbędą się w Bogorii.
Rolnicze świętowanie rozpocznie o godz. 11.45 przemarszem gości dożynkowych w uroczystym korowodzie do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. W południe odbędzie się uroczysta dożynkowa Msza Święta w intencji świętokrzyskich rolników. Poświęcone zostaną również najpiękniejsze wieńce ze świętokrzyskich powiatów. Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przejdzie na teren Kompleksu Sportowo Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie odbędzie się część obrzędowa święta plonów. Starostowie Dożynek, którymi będą Małgorzata Nogajczyk z Rębowa w gminie Kije oraz Konrad Lipiński z Małej Wsi w gminie Bogoria wręczą marszałkowi województwa bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. W programie dożynkowym wezmą udział reprezentacyjne kapele i zespoły śpiewacze ze świętokrzyskich powiatów. Odbędzie się folkowe widowisko regionalne 'Świętokrzyskie granie', podczas którego zaprezentuje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca KIELCE i Zespół 'Uśmiech' z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz program estradowy 'Gospodarski Gościniec' z udziałem zespołów 'Diabliki' z GOK w Nowej Słupi oraz Klubu 4H z Ożarowa.
Uczestnicy dożynkowego święta będą mogli podziwiać także jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr dętych w Polsce – OSP Mykanów. Towarzyszyć jej będzie grupa Mażoretek, która zaprezentuje układy choreograficzne do muzyki granej przez orkiestrę. W jej wykonaniu usłyszymy różne gatunki muzyki – od rozrywkowej po klasyczną. Rolnicze świętowanie uświetni również pokaz Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Baciary z Podhala. Dożynkowe świętowanie zakończy pokaz sztucznych ogni oraz zabawa ludowa z zespołem 'Standard”. Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu 'Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna dla środowiska”. Dowiemy się również, który świętokrzyski powiat przygotował najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.
(Marcin Gabrek)