Baranów Sandomierski: Lasowiaczki z Grand Prix

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W wydarzeniu Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Snadomierskiego udział wziął po raz drugi, jednak tak wysokie miejsce udało się zająć po raz pierwszy. W nagrodę za zdobycie Grand Prix Lasowiaczki otrzymały okolicznościowy puchar, dyplomy oraz książki.
Z Grand Prix wrócił z XIII Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych 'Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie koło Przemyśla zespół obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sadnomierskiego.
Celem przeglądu jest między innymi zachowanie folkloru rodzimego dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych, popularyzacja tych wartości kulturowych w społeczeństwie. W wydarzeniu udział wzięło 8 grup obrzędowych z terenu województw podkarpackiego i lubelskiego.
Tematyka konkursu związana była z obrzędami i zwyczajami, jakie dawniej towarzyszyły na przykład pracy na roli czy Wielkiemu Postowi i Wielkanocy.
Na przegląd do Starego Dzikowa baranowskie Lasowiaczki pojechały w siedmioosobowym składzie, w którym nie mogło zabraknąć szefowej zespołu Anny Rzeszut, która wyjaśnia, czym panie zachwyciły jury: