Biskup Edward Frankowski zostanie uhonorowany za swoją opozycyjną działalność w czasach komunistycznych.
Jak poinformowali przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz oraz prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” Paweł Perchel, w tym roku po raz pierwszy zostanie wręczony „Świętokrzyski Medal Wolności”. Pierwszą osobą uhonorowaną tym odznaczeniem będzie biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, kapelan NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1992.
Medal zostanie wręczony podczas drugiej Świętokrzyskiej Pielgrzymki Działaczy Opozycji Antykomunistycznej na Święty Krzyż organizowanej przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach, Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” oraz Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej .
Pielgrzymka odbędzie się w najbliższą sobotę 23 maja.







![Połaniec: Połaniec tętni kulturalną energią [ZDJĘCIA]](https://leliwa.pl/wp-content/uploads/2026/06/63c85d8fea3a65f4a0888e30607c53a7_xl-350x250.jpg)


