Jest duże prawdopodobieństwo, że wody podziemne w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego będzie można wykorzystywać do celów leczniczych. Tak wynika z raportu końcowego badań przeprowadzonych przez ekspertów z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej. – Efekt wykonanych analiz wciąż nie daje na to stuprocentowej pewności – zaznacza prezydent Tarnobrzega. – Dane zostały uzyskane z wód podziemnych pobranych z jednego, pozostałego po kopalni otworu O – 22 dlatego zdaniem fachowców trzeba przeprowadzić kolejne badania – dodał Dariusz Bożek. Miasto ma zlecić wykonanie projektu robót geologicznych na wykonanie otworu hydrogeologicznego w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych w utworach neogeńskich.
Kolejnym krokiem będzie wykonanie otworu wraz z planem ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne. Termin realizacji tego etapu, z uwagi na wysoki koszt prac, uzależniony będzie od pozyskania środków zewnętrznych.
Mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.
Konieczna będzie też zmiana Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie możliwości eksploatacji wód siarczkowych jako kopaliny. W dalszej kolejności, poprzedzone uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia, postępowanie koncesyjne przez przedsiębiorcę/inwestora, a następnie utworzenie zakładu górniczego.