Krzemionki: Zbliża się rocznica odkrycia pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sto lat temu geolog Jan Samsonowicz w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego odkrył pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Jak się okazało, był to prawdziwy skarb, a data 19 lipca 1922 roku zapisała się na kartach historii polskiej archeologii.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje w dniach 16-24 lipca kilkudniowy akcent obchodów rocznicy tego doniosłego momentu w gronie archeologów, konserwatorów zabytków górniczych, geologów, przyrodników, organizatorów turystyki oraz wszystkich miłośników pradziejów, którzy przez lata inicjowali i wspierali działania mające na celu zachowanie i umiejętne udostępnienie unikalnego zabytku archeologicznego, podniesionego w roku 2019 do rangi dobra UNESCO.

Dlatego w tych dniach na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki zaplanowano wiele wydarzeń. To kolejna edycja pikniku Krzemionkowskie spotkania z epoką kamienia z prezentacjami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu oraz laboratoriami i pokazami popularnonaukowymi. Ponadto odbędzie się m. in. inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP, karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaż wystawy włoskiego fotografa pt. Megality.

Szczegółowy program planowanych wydarzeń będzie dostępny na stronie http://muzeumostrowiec.pl/krzemionki/ w zakładce „100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”.

Fot. www.krzemionki.pl