Kolbuszowa: 80 lat od bitwy o miasto

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

 

W poniedziałek (09.09) w Kolbuszowej odbędą się obchody osiemdziesiątej rocznicy bitwy stoczonej o to miasto między wojskiem polskim a niemieckim Wermachtem. Uroczystości o  godzinie 10 rozpocznie otwarcie wystawy zatytułowanej ‘Kolbuszowski wrzesień 1939 – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej’. Wydarzenie to odbędzie się w siedzibie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przy ulicy Piekarskiej 17.

Mówi właściciel wystawy kolbuszowski regionalista Andrzej Wesołowski:

W skład wystawy wchodzą eksponaty sprzed osiemdziesięciu lat.

O godzinie 12 na placu przy Zespole Szkół Technicznych odbędą się oficjalne uroczystości. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują ulicami Jana Pawła II, Obrońców Pokoju i Narutowicza na kolbuszowski cmentarz, gdzie odmówiona zostanie wspólna modlitwa. Złożone zostaną również kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. O godzinie 18 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych w obronie Kolbuszowej i Ojczyzny.

Bitwa o Kolbuszową według niektórych źródeł trwała dwa dni – 8 i 9 września 1939 roku. Całe miasto ogarnięte były ogniem. Po wkroczeniu wojsk niemieckich udało się zdobyć ich zgodę na uroczyste pochowanie zabitych 120 Polaków: zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

Paweł Galek