Historia ponownie ożyła nad Zalewem Janowskim. Za nami szósta edycja Festiwalu Oręża Polskiego, który połączył żywą lekcję historii, widowiskowe rekonstrukcje, pokazy kawaleryjskie, muzykę oraz rodzinną zabawę.
Jednymi z najważniejszych punktów programu były inscenizacje historyczne, w tym „Ostatnia szarża polskiej kawalerii przez Janów Lubelski” oraz widowisko „Jak to Szwedzi panny uprowadzili”. Uczestnicy mogli także odwiedzać obozowiska historyczne, spotykać się z rekonstruktorami i z bliska poznawać wojskowe tradycje.
Jak podkreślał starosta janowski Artur Pizoń, festiwal miał nie tylko przypominać o przeszłości, ale także zachęcać kolejne pokolenia do poznawania historii.
Ważną częścią festiwalu była także muzyka. Przed publicznością wystąpiła Orkiestra Wojskowa w Lublinie, a na scenie zaprezentowali się również inni artyści i młodzi wykonawcy. Muzycznym finałem wydarzenia był koncert zespołu „VIDEO”, który zakończył całodzienny program nad Zalewem Janowskim.
Festiwal miał również wymiar charytatywny:
Szósta edycja pokazała, że Festiwal Oręża Polskiego coraz mocniej zaznacza swoją obecność w regionie i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wydarzenie poprowadzili Joanna Kwiatkowska i Wojciech Lis.
Fot. Festiwal Oręża Polskiego



















