W sobotę, w 83. rocznicę Krwawej Niedzieli w Domostawie pod pomnikiem 'Rzeź Wołyńska’ odbyła sie uroczystość upamiętniająca ofiary ludobójstwa. Odsłonięto też Ścianę Pamięci z tablicami z nazwami miejscowości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, w których banderowcy dokonali rzezi na Polakach.

Uroczystość pod pomnikiem autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego tradycyjnie zgromadziła tłumy Polaków, którzy przyjechali do Domostawy z terenu całej Polski.

Zanim obchody przy pomniku rozpoczęła msza święta polowa, piosenkę 'Wołyń 1943′ odśpiewał Zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa
Mszy przewodniczył biskup Edward Frankowski

Wraz z biskupem mszę odprawiało 18 księży.
Po mszy odsłonięta została Ściana Pamięci z nazwami ponad 6 tysięcy miejscowości dotkniętych ludobójstwem. Pierwotnie miało to być ponad 4 tysiące, dane jednak zweryfikował dr Witold Zych. Wtedy okazało się, że jest ich ponad 6070. Symbolicznego odsłonięcia dokonano na ścianie siódmej poświęconej miejscowościom w województwie wołyńskim.

Zbigniew Walczak, przewodniczący budowy pomnika i ściany pamięci, były wójt Jarocina przyznaje, że liczba miejscowości robi wrażenie, dlatego ich wyeksponowane jest wydarzeniem historyczny. Choć na Ścianie Pamięci nie koniec. W tym miejscu ma powstać Memoriał, a jego częścią ma być muzeum

Z zainteresowania uroczystością cieszył się wójt Jarocina Tomasz Podpora. Włodarz gminy przyznał, że nie tylko w ramach uroczystości Narodowy Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Domostawie jest chętnie odwiedzany

Jego usytuowanie przy MOP-ie Bukowa II i dostępność pomnika sprawia, że pomnik jst obowiązkowym przystankiem w podróży wielu osób. Dzięki odsłonięciu Ściany Pamięci będzie ich jeszcze więcej. Dodatkowe wrażenie robi to miejsce także nocą bo tablice z nazwami miejscowości podświetlone są na czerwono.














































