Roli kobiet w przekazywaniu i kultywowaniu kultury Lasowiaków – poświęcono konferencję, którą zorganizowano w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.
Podczas spotkania przybliżono postacie nieżyjących już Marii Kozłowej z Machowa/Tarnobrzega i Anny Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego, które były zasłużonymi i znanymi działaczkami i miłośniczkami kultury lasowiackiej. Wydarzenie jest częścią projektu, który realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Baranowa Sandomierskiego „ARKADIA”.
– O takich ludziach jak Maria Kozłowa i Anna Rzeszut warto mówić i warto przypominać ich sylwetki – mówi etnograf, doktor Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
– Zarówno Maria Kozłowa jak i Anna Rzeszut wniosły wiele dobrego do kultury laoswiackiej. My dziś z tego korzystamy – powiedziała Halina Ordon z Zespołu Ludowego Cyganianki.
Barbara Sroczyńska z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego przyznaje, że o Annie Rzeszut, jednej ze współzałożycielek zespołu, można by opowiadać godzinami. – Ona wkładała całe serce w krzewienie tej kultury – mówi.
Prezentacji postaci wskazanych Lasowiaczek towarzyszyły pokazy wycinankarstwa, bibułkarstwa gawędy, scenki teatralne i śpiewy pieśni ludowych – charakterystycznych dla Lasowiaków oraz degustacja lokalnych przysmaków. Konferencja w Baranowie Sandomierskim była pierwszą poświęconą „Lasowiaczkom”. Druga odbędzie się Kolbuszowej. Ich zwieńczeniem będzie wydawnictwo pokonferencyjne.