Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność“ przesłał do naszej redakcji pismo w sprawie w sprawie sytuacji Kopalni i Zakładu Chemicznego Siarki „Siarkopol” S.A., który jest obecnie częścią Grupy Azoty.
W piśmie z dnia 4.02 czytamy, że Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” monitorując od lat sytuację Kopalni i Zakładu Chemicznego Siarki „Siarkopol” S.A., będącego częścią Grupy Azoty, z niepokojem przyjmuje brak uwzględnienia inwestycji w rozbudowę obecnej kopalni w Osieku w Wieloletnim Planie Inwestycji Grupy Azoty. Złoża siarki w Osieku są eksploatowane od ponad 30 lat, a obecny pokład siarki wkrótce się wyczerpie. Bez rozpoczęcia inwestycji w Rudnikach k/Połańca, gdzie znajdują się kolejne złoża siarki, grozi likwidacją całego zakładu. Rudniki są również korzystnie położone, w pobliżu Elektrowni Połaniec, która dostarcza gorącą wodę niezbędną do wytapiania siarki.
Siarka wydobywana w Osieku, jako siarka rodzima, ma istotne różnice jakościowe w porównaniu do siarki pozyskiwanej z odzysku, a w Polityce Surowcowej Państwa jest uznawana za surowiec strategiczny. W związku z tym i sytuacją na rynku pracy w regionie, kluczowe jest utrzymanie miejsc pracy, które zależą od dalszej działalności kopalni.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” wspiera działania Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Grupie Azoty KiZCh „Siarkopol” S.A. mające na celu ratowanie miejsc pracy. Zwraca się do decydentów w Grupa Azoty oraz władz państwowych o podjęcie szybkich działań i decyzji, które umożliwią rozpoczęcie inwestycji i zabezpieczenie przyszłości zakładu.