Radni województwa podkarpackiego podjęli decyzję, dzięki której aż 113 podmiotów otrzyma w tym roku dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru na Podkarpaciu. Samorząd województwa rozdzielił na ten cel ponad 4 mln złotych.
Dotację w kwocie 90 tys. złotych otrzyma także powiat mielecki, który szukał środków na kompleksowe prace budowlano-remontowe przy dachu mieleckiej Bursy, której częścią jest kaplica przeznaczona dla młodzieży, zwłaszcza uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu.
Bursa powstała z inicjatywy błogosławionego ks. Romana Sitki w roku 1912, jako miejsce dla uczniów z podmieleckich miejscowości. Od początku w budynku znajdowała się kaplica św. Stanisława Kostki, służąca kształceniu religijnych postaw młodych ludzi. Obecnie kaplica należy do parafii Ducha św., a pozostała część budynku wchodzi w skład obiektu Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Mówi ksiądz Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Mielcu.
Dotację otrzyma także między innymi Klasztor OO. Dominikanów w Borku Starym na dokończenie remontu Kaplicy św. Anny. Jarosławska parafia pw. Bożego Ciała za pieniądze z budżetu samorządu remontować będzie podziemia w Kolegiacie oraz konserwować zabytkowe malowidła.
Z tegorocznej dotacji na zabytki skorzysta również powiat przeworski, który otrzymał pieniądze na prace konserwatorsko-restauratorskie lokomotywy wąskotorowej parowej. Wyprodukowany w 1951 roku przez zakłady Fablok w Chrzanowie parowóz został przekazany Przeworskiej Kolejce Dojazdowej w 1989 roku z Woli Dalszej koło Biłgoraja, gdzie był ustawiony jako pomnik. Przez lata parowóz nie był sprawny. Jest eksponowany jako atrakcja turystyczna na stacji w Dynowie oczekując naprawy.
Tomasz Łępa