Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie przekazał drugą transzę środków ochrony osobistej dla placówek opieki całodobowej z Podkarpacia. Udało się je kupić dzięki unijnemu wsparciu.
W ramach pierwszej transzy udzielono wsparcia 246 placówkom z terenu województwa podkarpackiego o łącznej wartości ponad 1,2 mln złotych.
Mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.
Tym razem pomoc o wartości prawie 2 mln złotych trafi do 85 instytucji. 45 placówek opiekuńczo-wychowawczych, 22 schronisk i noclegowni dla bezdomnych, 2 domów samotnej matki, domu matki i dziecka, ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, 4 ośrodków wychowawczych i socjoterapii, 6 GOPS-ów i 4 PCPR.
Dzięki tym środkom, które otrzymujemy, u nas na Podkarpaciu nie było zakażeń wśród bezdomnych – podkreśla Anna Wójcik – prezes dębickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Czujemy się też dumni, że jako Caritas mogliśmy udostępnić swoje magazyny na potrzeby składowania środków ochrony osobistej w czasie pandemii – dodaje ks. Piotr Potyrała z Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje także inny ważny projekt „Lepsze jutro”, który dedykowany jest wszystkim domom pomocy społecznej z terenu województwa podkarpackiego. Każdy DPS będzie mógł ubiegać się o wsparcie finansowe m.in. na: sfinansowanie zatrudnienia dodatkowej kadry w DPS, dodatkowe wynagrodzenie (dodatki/premie) dla pracowników już zatrudnionych, zakup środków, sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 czy zakup sprzętu do wyposażenia i obsługi izolatek.
Tomasz Łępa