Dzięki tym programom edukacyjnym nauczanie historii jest o wiele bardziej skuteczniejsze dodaje Dugiełło.
Doświadczenia zdobyte dzięki programowi z pewnością przyczynią się do zwiększenia świadomości historycznej młodzieży mieleckiej.
(Tomasz Łępa)
Otrzymanie nagrody jest dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego uhonorowaniem ich działalności i zachętą do dalszych starań w kierunku propagowania historii. Przed nimi już kolejny projekt historyczny- mówi Henryk Dugiełło.
Przedstawiciele grupy zaangażowanej w ten program to: Aleksandra Pietras, Dominika Daniel, Gabriela Gajda, Dominika Mieszkowicz, Michał Konefał, Klaudia Rybak i Dorota Puzio. Liceum Kopernika w Mielcu jest również uczestnikiem międzyrządowego projektu 'Bliżej siebie.
II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu otrzymało tytuł Szkoły Dialogu 2012.
To wyróżnienie za działalność mającą na celu przybliżenie młodzieży idei dialogu polsko-żydowskiego poprzez czynne poznawanie dziedzictwa żydowskiego w najbliższym otoczeniu.
Dzięki Szkole Dialogu i spotkaniom z trenerami Forum, uczniowie II LO mieli możliwość nie tylko poznania tradycji tej narodowości, ale także zgłębienia historii własnej miejscowości, która jak się okazało, także związana jest z kwestią żydowską.
Zwieńczeniem projektu była organizacja wycieczki śladami Żydów mieleckich, podczas której w formie gry miejskiej, odwiedzone i opisane zostały miejsca ważne dla dziejów tego narodu- mówi opiekun grupy, nauczyciel historii w II liceum , Henryk Dugiełło.