Tarnobrzeg. Szpital będzie miał lądowisko dla śmigłowców ratunkowych

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

Firma z Trzebnicy przygotuje na zlecenie Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu dokumentację projektową dotyczącą budowy naziemnego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Powstać ma ono przy skrzyżowaniu ulic Wakacyjnej i Kajakowej, w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego. Dojazd poprowadzony zostanie od ulicy Wakacyjnej.

O budowie takiego lądowiska w mieście mówi się od lat. Jako potencjalne lokalizacje wskazywano tereny przy szpitalu oraz w jego sąsiedztwie. Jak informuje zastępca dyrektora do spraw Administracyjno-Technicznych tarnobrzeskiego szpitala Zbigniew Halat lokalizacje na których mogłoby powstać lądowisko dla śmigłowców wskazał Urząd Miasta. Aby wybrać tę najlepszą, szpital zamówił koncepcje lokalizacyjną.

– Teren przy Jeziorze Tarnobrzeskim okazał się najlepszy. Odrzucono natomiast pomysł budowy wyniesionego lądowiska na dachu szpitala. Taka inwestycja wiązałaby się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachu. Lądowisko musi spełnić szereg wymagań – mówi wicedyrektor Zbigniew Halat.

Lądowisko będzie odpowiednio oznakowane, oświetlone i ogrodzone. Zostanie wyposażone także monitoring wizyjny z podglądem ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Dojazd do szpitala zajmie kilka minut – dodaje wicedyrektor.

Jeszcze w tym tygodniu dyrekcja szpitala ma podpisać umowę z firmą która wygrała przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Do końca tego roku projekt ma zostać przedstawiony do konsultacji, a prace nad nim mają zostać ukończone w połowie 2023 roku. Samo lądowisko ma powstać do końca 2024 roku.