Tarnobrzeg. Sanepid stwierdził bakterie w szkolnej wodzie. Działania prewencyjne objęły całą miejską sieć.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Bakterie z grupy Escherichia coli,  w liczbie przekraczającej normy wykryto  w próbce wody z sieci miejskiego wodociągu pobranej w  ramach nadzoru sanitarnego ze Szkoły Podstawowej numer 10 przy ulicy Marii Dąbrowskiej w Tarnobrzegu. W próbkach wody  z trzech innych punktów,  w tym ze stacji ujęcia wody w Jeziórku Sanepid nie stwierdził odchyleń. Powiedziała nam dyrektor do spraw Finansowo-Administracyjnych Tarnobrzeskich Wodociągów Monika Gajdowska.

– Wyniki badań próbki wody pobranej 15 czerwca przez SANEPID potwierdziły bakterie coli w Szkole Podstawowej numer 10, ale wyniki wody pobranej i zbadanej dzień wcześniej, z tego samego miejsca, przez nasze laboratorium były w  normie. Mimo tego prewencyjnie, w czwartek zwiększone zostało chlorowanie całej sieci wodociągowej  w  mieście – tłumaczy Monika Gajdowska.

Wewnętrzna sieć szkoły numer 10 została przepłukana. W czwartek zarówno SANEPID jak i Tarnobrzeskie Wodociągi ponownie pobrały do badania wodę z tej placówki,  ale też przedszkola w Sobowie, budynku przy ulicy Wiślnej – to jest siedziby Wodociągów oraz stacji ujęcia wody. Zlecono również badania akredytowanemu laboratorium  z Pszczyny, aby jako zewnętrzna jednostka sprawdziło parametry jakości wody  w Tarnobrzegu.

W związku z zaistniałą sytuacją  w Szkole Podstawowej numer 10 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny narzucił zalecenia. Wody z „Dziesiątki” nie można spożywać i używać jej do przygotowywania posiłków, nie można myć nią owoców i warzyw. Woda ta nie nadaje się też do mycia rąk, zębów i przemywania otwartych zranień.

Mówi Monika Gajdowska.

O zmianie sytuacji SANEPID ma powiadomić odrębnym komunikatem.