Tarnobrzeg, Kraków. Dzikowski wątek historii słynnego obrazu Rembrandta.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W najbliższy czwartek, 15 września, o godzinie 18.00 będzie można posłuchać o dzikowskim wątku historii słynnego obrazu  Rembrandta van Rijna  zatytułowanego „Jeździec polski”. Jego druga nazwa, to „Lisowczyk”. Wykład on-line wygłosi, pochodząca z Tarnobrzega, tłumaczka Dzienników hrabiny Walerii Tarnowskiej, współautorka słowników polsko-francuskich, Monika Chwałek-Oczkowska.

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Królewski Rembrandt na Wawelu”. W Krakowie można bowiem podziwiać „Lisowczyka”, który kiedyś był jednym z najważniejszych obrazów  Kolekcji Dzikowskiej w tarnobrzeskim Zamku Tarnowskich. Waleria Tarnowska wraz z mężem, Janem Feliksem Tarnowskim stworzyli tę kolekcję.

Mówi były dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Adam Wójcik- Łużycki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy kto chce  uczestniczyć w wykładzie powinien przesłać wiadomość na adres mailowy rezerwacja@wawelzamek.pl. W dniu wykładu zostanie wysłany link do spotkania.

„Jeźdźca polskiego” na Wawelu można podziwiać do 16 października. „Lisowczyk” na stałe znajduje się w zbiorach The Frick Collection w Nowym Jorku.

Fot. https://wawel.krakow.pl