Tarnobrzeg. Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Tarnobrzegu po raz dziewiętnasty obchodzono Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Organizatorem wydarzenia było Tarnobrzeskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Uroczystości rozpoczęła msza święta  w kościele Chrystusa Króla przy Alei Niepodległości. Po nabożeństwie zgromadzeni,  w tym  uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego  w Tarnobrzegu wraz z rodzinami, przyjaciółmi, wychowawcami  przeszli ulicami na Plac Bartosza Głowackiego.

Mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  koło Tarnobrzeg, Zofia Trochimowicz – Warga.

Jedną z biorących udział  w  Dniu Godności  była Pani Wanda,  na co dzień uczestniczka Domu Dziennego Pobytu w Tarnobrzegu.

Na Placu Bartosza Głowackiego swoje wyroby rękodzielnicze prezentowały placówki powiązane ze środowiskiem niepełnosprawnych. Nie zabrakło występów artystycznych. Głos zabierali zaproszeni goście w tym prezydent miasta Dariusz Bożek.

– Rzeczywistość się zmienia i jeśli chodzi o postrzeganie osób niepełnosprawnych idzie w dobrym kierunku – podkreślił dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu,  Dariusz Chorzępa.

Mówi kierownik Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego w Tarnobrzegu, Barbara Zych.

Rokrocznie  na  Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Tarnobrzegu przyjeżdżają uczniowie i nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Grębowie.

Mówi dyrektor ośrodka, Janusz Galiniak.

W ramach dzisiejszego wydarzenia można było skorzystać z porad pracowników ZUS oraz  obejrzeć sprzęt strażacki, policyjny, karetki pogotowia ratunkowego, a także skosztować domowych wypieków.