Tarnobrzeg. Bogusław Potański zrezygnował z ubiegania się o mandat poselski. Czy wystąpił z partii?

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Bogusław Potański z Tarnobrzega zrezygnował z ubiegania się o mandat poselski. Na ogłoszonej w poniedziałek liście Koalicji Obywatelskiej okręgu Rzeszowsko – Tarnobrzeskiego miał 18 miejsce. Jak nam powiedział poseł PO Zdzisław Gawlik, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega,  dotychczasowy szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej w Tarnobrzegu zrezygnował  też z  członkostwa w partii. On sam natomiast tego nie potwierdził.

– Moja rezygnacja  z kandydowania to protest przeciwko podejmowanym decyzjom zarządu regionu PO w Rzeszowie, mam na myśli decyzje posła i przewodniczącego tych struktur Zdzisława Gawlika  – powiedział nam dziś Bogusław Potański.  Tłumaczył, że zarząd PO powiatu grodzkiego przekazał nazwiska kandydatów na  listę do Sejmu, a  zarząd regionu je zaakceptował i zamknął temat.  Tymczasem  w poniedziałek okazało się, że na oficjalnej  liście do parlamentu Koalicji Obywatelskiej, pod numerem 10 pojawiło się dodatkowe nazwisko  z Tarnobrzega.

Mówi Bogusław Potański.

– Decyzję Pana Potańskiego przyjmuję z żalem, ale muszę ją uszanować  – powiedział nam poseł Zdzisław Gawlik.  Szef PO na Podkarpaciu  mówił, że rozumie iż Bogusław  Potański jest rozgoryczony i ma pretensje, o odległe miejsce na liście, ale jednocześnie podkreślił, że Potański miał kandydować w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy i taka pozycja  w szeregu nie powinna stanowić dla Niego problemu.

Zdzisław Gawlik przypomniał, że Koalicja Obywatelska to PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni i ruchy społeczne. Każda z tych komórek zgłosiła swoich kandydatów – To nie jest tak, że jakaś struktura powiatowa decyduje kto i w którym miejscu znajdzie się na liście do Sejmu. Mówi poseł Gawlik.

Klucz w ustalaniu listy kandydatów – jak powiedział nam  Zdzisław Gawlik  wynikał  z ustawy. Zostały uwzględnione parytety, geografia, oczekiwania społeczne. Jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską nie bez znaczenia był dorobek polityczny czy zaangażowanie w ostatnie wybory samorządowe i do europarlamentu.

Wśród 30 kandydatów Koalicji Obywatelskiej z okręgu Rzeszów – Tarnobrzeg  znaleźli się: na miejscu 7 Krzysztof Pitra  z Siedleszczan w powiecie tarnobrzeskim,  na miejscu 10 -Barbara Zych  z Tarnobrzega. Jeszcze nie ma informacji kto na 18 miejscu listy zastąpi Bogusława Potańskiego.