Region: Powstanie nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

Dobra wiadomość dla pacjentów z chorobami płuc. W Rzeszowie powstanie nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, dzięki czemu pacjenci będą mieć lepsze warunki pobytu i leczenia. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych RPO WP. 20 grudnia umowę w tej sprawie podpisał marszałek i dyr. Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie Witold Wiśniewski.

Inwestycja ma kosztować prawie 46 mln złotych, z czego ok. 39 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Trafią do niego pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc ze starej części szpitala tzw. „Pałacyku”, w którym warunki nie spełniają wymaganych standardów i nie pozwalają na sprawną, nowoczesną diagnostykę. Mówi marszałek podkarpacki, Władysław Ortyl.

 

Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 Witold Wiśniewski zapewniał  że prace budowlane powinny zacząć się już w pierwszej połowie przyszłego roku i potrwają ok. dwóch lat.

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. To będzie piękny, potrzebny oddział – zaznacza  poseł Krystyna Wróblewska.

W nowym budynku będzie się mieścić m.in. Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. Na niskim parterze znajdą się pomieszczenia techniczno-medyczne. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze przeniesione oddziały kliniczne, a na trzecim piętrze znajdzie się Zakład Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne.

(Tomasz Łępa)