reklama

Pielaszów, Sandomierz: Dziś 76 rocznica bitwy pod Pielaszowem.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś przypada 76 rocznica bitwy pod Pielaszowem.

Bitwa ta rozgrywała się 30 lipca 1944 roku i była częścią akcji ‚Burza’ w obwodzie sandomierskim.

W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 r. w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej, dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r. Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 r. Jest to jedna z najbardziej tragicznych kart czasu okupacji niemieckiej na ziemi sandomierskiej.

– Bitwa pod Pielaszowem to wydarzenie wielowymiarowe – mówi Mówi Robert Piwko z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach:

‚Pamięci Sandomierskich Kolumbów’ poświęcone jest doroczne spotkanie organizowane przez kielecką Delegaturę IPN oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W tym roku spotkanie z tego cyklu zaplanowane na najbliższą sobotę w Zamku Królewskim w Sandomierzu z powodu sytuacji epidemicznej zostało przesunięte na termin późniejszy.

Także uroczystości patriotyczne zaplanowane na 1 i 2 sierpnia odbędą się w okrojonej i symbolicznej formie. W godzinach podanych na plakatach informujących o wydarzeniu, spotkają się delegacje i osoby, które pragną w tej uroczystości uczestniczyć, w pełnym rygorze sanitarnym i na kilka chwil, by oddać hołd i złożyć wiązanki.

Joanna Sarwa